Σπαρμιώτης Ιωνάς (~1770 - ~1830)

Ο Ιωνάς Σπαρμιώτης ήταν κληρικός και λόγιος, γεννημένος στο  χωριό Λιβάδι του Ολύμπου.  Το κοσμικό του όνομα ήταν Κοντός Ιωνάς. Έγινε μοναχός στη μονή  Σπαρμού, εξ ου και το Σπαρμιώτης. Ήταν από τους πλέον διακεκριμένους λόγιους στον χώρο της παιδείας.

Ιωνάς Σπαρμιώτης (~1770 - ~1830)

Μαθήτευσε  κοντά στον Ιωάννη Πέζαρο, στη Σχολή του Τυρνάβου για το διάστημα από το 1775 έως το 1780, ενώ φέρεται να φοίτησε και στο σχολείο της Ραψάνης . Δάσκαλός του υπήρξε αργότερα ο ιατροφιλόσοφος Σπυρίδων Ασάνης από τον οποίο διδάχθηκε την Άλγεβρα του Γάλλου μαθηματικού Αββά de la Caille.

Ο Ιωνάς Σπαρμιώτης ανέπτυξε διδακτική δραστηριότητα σε διάφορες περιοχές του ελλαδικού χώρου. Επίσης, μεταξύ άλλων, επεξεργάστηκε τη μετάφραση του έργου Στοιχεία Αριθμητικής και Άλγεβρας του Αββά de la Caille, που είχε αποδώσει στην απλοελληνική ο Σπ. Ασάνης. Με δικές του δαπάνες εξέδωσε το ίδιο κείμενο στα αρχαία ελληνικά στη Βενετία το 1797. Το βιβλίο, που προοριζόταν να χρησιμοποιηθεί από τα ελληνικά φροντιστήρια, επανεκδόθηκε τρία χρόνια αργότερα.  Ασχολήθηκε, επίσης, με την μετάφραση στα ελληνικά του έργου Σύνοψις των κωνικών τομών του Γουΐδωνος του Γρανδή, που τυπώθηκε στη Βενετία το 1802.