Χρησταρής Μιχαήλ (1773 - 1831)

Ο Χρησταρής Μιχαήλ ήταν λόγιος, μαθηματικός και γιατρός, γεννημένος στα Ιωάννινα, όπου και έλαβε την εγκύκλιo μόρφωση κοντά στον Κοσμά Μπαλάνο.  Συνέχισε τις σπουδές του σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Το 1804 τον συναντούμε στην Πάδοβα, όπου διδάσκεται Φιλοσοφία, Μαθηματικά και Ιατρική στο τοπικό πανεπιστήμιο ενώ  στο πανεπιστήμιο της Βιέννης συμπλήρωσε τις γνώσεις του της Ιατρικής.

Μιχαήλ Χρησταρής (1773 - 1831)

Ο Χρησταρής ασχολήθηκε με την συγγραφή πρωτότυπων κειμένων αλλά και μεταφράσεων. Εξασκούσε το επάγγελμα του γιατρού, ενώ συμμετείχε ενεργά και στην επανάσταση στις Ηγεμονίες ως ηγετικό στέλεχος της Φιλικής Εταιρείας. Στην συγγραφική παραγωγή του Μιχαήλ Χρησταρή συγκαταλέγονται κείμενα μαθηματικού, φιλολογικού και φιλοσοφικού περιεχομένου.

Ανάμεσα στα έργα του βρίσκουμε την έκδοση της μετάφρασης στην απλοελληνική του έργου Στοιχεία Αριθμητικής και Άλγεβρας του G. Metzburg προοριζομένη για διδακτικό εγχειρίδιο.