Μοισιόδακας Ιώσηπος (1725 - 1800)

Ο Ιώσηπος Μοισιόδακας ήταν ιερωμένος, πρωτοπόρος δάσκαλος, θιασώτης των Ιδεών του Διαφωτισμού και συγγραφέας. Γεννήθηκε γύρω στο 1725 στο χωριό Τσερναβόδα στη νότια όχθη του Δούναβη, κατά μαρτυρία του Ρήγα Βελεστινλή στην Μεγάλη Χάρτα του. Το όνομα Ιώσηπος το πήρε όταν χειροτονήθηκε ιεροδιάκονος. Το κοσμικό του όνομα ήταν μάλλον Ιωάννης, ενώ το Μοισιόδαξ δεν είναι οικογενειακό όνομα αλλά δηλωτικό της εθνικής του προέλευσης.

Ιώσηπος Μοισιόδακας (1725 - 1800)

Ο Ιώσηπος Μοισιόδακας γεννήθηκε στο χωριό Τσερναβόδα Δοβρουτσάς της βορειανατολικής Βουλγαρίας. Το οικογενειακό του επώνυμο παραμένει άγνωστο καθώς το ''Μοισιόδαξ'' δηλώνει εθνική προέλευση. Μοισιόδακες αποκαλούσαν οι Έλληνες λόγιοι τους ρουμανόφωνους κατοίκους της βόρειας Βουλγαρίας.

Tο 1753 τον βρίσκουμε να φοιτά στην Αθωνιάδα Σχολή του Αγίου Όρους, την οποία διεύθυνε ο Ευγένιος Βούλγαρης κατά τη διετία 1754-1755. Το 1759 μετέβη στην Πάδοβα και παρακολούθησε μαθήματα στην Ιατροφιλοσοφική Σχολή ή Universita degli Artisti. Το 1765 ο ηγεμόνας Γρηγόριος Αλέξανδρος Γκίκας τον κάλεσε στην Μολδαβία για να συμβάλλει στο πρόγραμμα της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης που σχεδίαζε. Το 1776 τοποθετήθηκε σχολάρχης στην Αυθεντική Ακαδημία Ιασίου μετά την αποχώρηση από αυτήν του Νικηφόρου Θεοτόκη. Δίδαξε για τέσσερις μήνες θέματα των Μαθηματικών και της Γεωγραφίας. Στη διάρκεια της δεύτερης σχολαρχίας του καθιέρωσε τη Νέα Ελληνική ως γλώσσα της διδασκαλίας, εγκατέλειψε τη μέθοδο του Θεόφιλου Κορυδαλλέα και δίδαξε φιλοσοφία με νέες μεθόδους (εισαγωγή των μαθηματικών και και των θετικών επιστημών) κάνοντας χρήση πειραμάτων και εποπτικών οργάνων.

Το συγγραφικό του έργο ήταν πλουσιότατο. Μεταξύ άλλων έγραψε τα:

• Απολογία, Βιέννη 1780
  • Θεωρία της Γεωγραφίας , Βιέννη 1781
  • Σημειώσεις Φυσιολογικαί, Βουκουρέστι 1784
  • Οδοί Φυσικής (ανέκδοτο)
  • Επιτομή Αστρονομίας κατά τους Νεωτέρους(ανέκδοτο)
  • Οδός Μαθηματική του Α. Caille (μετάφραση)
  • Στοιχεία Γεωμετρίας του A. Taquet (μετάφραση)