Θεοτόκης Νικηφόρος (1730-1800) :Η συμβολή αυτού εις την Παιδείαν του Γένους.

Της  Ζωής Μουρούτη - Γκενάκου.

Είς τήν παρούσαν έργασίαν έγένετο προσπάθεια ν' άποκατασταθή κατά τό δυνατόν άφ' ένός ή βιογραφία τοϋ ανδρός, ν' άναλυθή άφ' έτέρου τό συγγραφικόν και έκπαιδευτικόν αύτού Εργον. Τό πρώτον έξ ανεκδότων πηγών ερευνώνται τά περί της ιδρύσεως, λειτουργίας και ακμής του Κοινου Φροντιστηρίου Κερκύρας, έκ τών σπουδαιότερων σχολών του Έλληνισμου, ώς και ή διεύθυνσις υπό του Νικηφ. Θεοτόκη της 'Ακαδημίας του 'Ιασίου και ή όργανωθείσα είς ταύτην εκπαιδευτική μεταρρύθμισις.

'Επίσης έξ ανεκδότου κωδικός αλληλογραφίας καθίσταται γνωστή και έτερα μορφωτική δραστηριότης του Θεοτόκη, ή διόρθωσις και κριτική ύπό έκδοσιν βιβλίων. 'Επισημαίνονται τά κύρια χαρακτηριστικά τών εκπαιδευτικών συγγραμμάτων του — μέθοδος, γλώσσα, πηγαί — και επιχειρείται γενική θεώρησις του έργου του.

ΕΚΠΑ, Σχολή Φιλοσοφική

Έτος Έκδοσης