Βούλγαρις: Το παιδαγωγικό έργο του Ευγένιου Βούλγαρη, συμβολή στην Παιδεία του Νεοελληνικού Διαφωτισμού.

Του Νίκου Β. Γιαννακούλη.

Στόχος μας στη μελέτη αυτή είναι η προσπάθεια ανάδειξης της πολυκύμαντης ζωής και του περιεχομένου του παιδαγωγικού έργου του Ευγενίου Βούλγαρη, εξέχουσας ιστορικής μορφής του πρώιμου Νεοελληνικού Διαφωτισμού.

Βασική επιδίωξη αποτελεί η έρευνα και η ερμηνεία της διαπλοκής ολοκλήρου του φάσματος της εκπαιδευτικής πολιτικής και συγγραφικής του δράσης, όπως αυτή συναρθρώνεται με την απόπειρα αναμόρφωσης των σχολικών προγραμμάτων και της διδακτέας ύλης, το θεσμό λειτουργίας των ανωτέρων σχολών στις οποίες δίδαξε, αλλά και την καταλυτική επίδραση που είχε το έργο του στην εκπαιδευτική ταυτότητα του Ελληνισμού με τη συμβολή του στη νεοελληνική παιδεία γενικότερα.

Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών. Τμήμα Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού.

Έτος Έκδοσης
Συγγραφείς